Fotovoltaika z Brna se může stát lákavou představou pro obyvatele rodinných či bytových domů nebo pro toho, kdo trvale obývá rekreační nemovitost. Tato zařízení jsou v současné době mnohem dostupnější, než tomu bývalo před pár desítkami let a možná, že právě vy pamatujete některý z prvních pilotních projektů solárních panelů na střechách objektů, kam se zařadilo i město Boží Dar. Tehdy se psal začátek devadesátých let a rozhodně nešlo o něco tak zajímavého, že by to významně zasáhlo širokou veřejnost, neboť největší překážkou k instalaci fotovoltaiky byla její cena a některá technická omezení. Od té doby ale uplynulo již téměř čtyřicet let a dnes se tato zařízení objevují na rodinných domech mnohem častěji. To ovšem neznamená, že se bezhlavě vrhnete do montáže fotovoltaické elektrárny, a dokonce ji provedete jako amatérský kutil. Fotovoltaika se vám musí v první řadě vyplatit a musí jí projektovat, instalovat a zprovoznit odborník.

solární panely

Klíčová je spotřeba elektřiny – k tomu, aby se vám fotovoltaika vyplatila, je zapotřebí provést řadu propočtů. Ano, matematika zde hraje klíčovou roli a bez důkladné matematické analýzy pak můžete s odstupem času zjistit, že je zařízení prodělečné. Do výpočtů se zařazují kompletní pořizovací cena zařízení včetně montáže, cena náhradních dílů, údržba, životnost jednotlivých prvků a výměna náhradních dílů a také spotřeba elektřiny.

solární panely na střeše

Návratnost celkové investice úzce se spotřebou elektřiny souvisí a v současné době zde platí matematická rovnice, kdy k pořízení fotovoltaiky nahrává odběr elektrické energie nad 2,5 mWh za rok. Máte-li tedy spotřebu nižší, to znamená odhadem pod 7 kWh elektřiny na den, o fotovoltaice nemá význam vůbec uvažovat, tedy pouze je-li pro vás výroba elektřiny zásadním měřítkem a cena elektřiny nehraje roli, což je případ pouze ostrovních elektráren, nezávislých na distribuční síti, umístěných daleko od civilizace.