Rubrika: Technika

Bydlíme na venkově

Bydlíme na venkově

Bydlíte na venkově, nebo ve městě? Někdo nedá dopustit na město a někdo zase na venkov. Venkov je ale úžasné místo k bydlení a rekreaci. Přírodu, klid a čisté prostředí jen tak ve městě nenajdete, možná tak ještě v odlehlých místech, anebo v parcích. Posledních nevím kolik let začala vlna stěhování z města na vesnice a venkov. Bydlíme na vesnici hned u lesa ,a čas od času máme ve schránce obyčejný bílý leták zájemců o dům a bydlení. Zoufalá snaha utéct odněkud z města dokládá i nabízená vysoká finanční částka připravená ke koupi. Dokonce i jednou osobně se přišel jeden zájemce informovat. Jestli tak obcházel celou vesnici, tak to musel mít náročné.

život na venkově

A na venkově jako všude jinde v obydlích musíme za chladných měsíců udržovat teplo .Způsobů vytápění je vícero, ale specialita právě venkova je topení pevným palivem v kotli. Oblíbené a finančně výhodné je hlavně dřevní palivo různých forem. Dřevo je možné si nechat objednat a dovést až domů od dřevařských firem a soukromníků. Na výběr máme různé druhy stromů: měkké(jehličnany, olše, topol),a tvrdé:(buk, dub, javor, habr, jasan, akát). Tvrdé dřevo na rozdíl od měkkého má větší výhřevnost, déle hoří ,ale je dražší.

Ceny se počítají od 1m3 (prm, prms),tj. prostorový metr 1x1x1m,nebo paleta a koš. Štípané dřevo nebo polena různých délek(20cm-1m),se urovnají nebo sypou do 1m3.Dále je možné objednat buď samostatně nebo mix syrové dřevo tvrdé od 750,- výše za 1m3,měkké od 600,- výše za 1m3.Polosuché a suché dřevo je pak ještě o něco dražší. Pokud si zpracováváme dřevo sami vlastními silami a prostředky, můžeme si objednat větší kusy dřeva, nebo přímo celé stromy, klády, tzv. klaďáky. Je to jeden z výhodných způsobů objednání paliva na topení. Některé firmy nabízí i něco navíc, jako pytlované měkké a tvrdé dřevo ,brikety, zbytky z výroby- třísky, odkory-odřezky smrků. Cena dopravy je při větším odběru zdarma, nebo se počítá určitá finanční částka za každý ujetý km.

Venkovská krajina je bohatá na lesy, a tam je možné najít bohatství veškerého dřeva na vytápění, do krbu, nebo na oheň. Lesy ČR umožní tzv. samovýrobu pro všechny, kteří dřevo potřebují  a požádají o to. Můžeme si koupit dřevo svozené-nachystané, nebo si vybrat suché stromy v lese a zpracovat je. Prodej dřeva je řádně sepsán smlouvou mezi kupujícím a prodávajícím. Prodávající je zástupce Lesů ČR, což je většinou místní polesný-hajný.

topení dřevem

Dřevo si objednáme a koupíme, a zpracování je už na nás. Někdy z dobré vůle hajného získáme menší nebo větší množství dřeva i zdarma, což je velká finanční úleva, když si spočítáme, že na celou zimu potřebujeme minimálně 10 až 13 m3 dřeva. Zpracování např. habru tvrdého dřeva stojí jen 450,- za 1m3,a to je myslím cena, která se jen tak nevidí. Správa Krkonošského národního parku-KRNAP, nabízela na jaře r.2019 poničené stromy k prodeji dokonce jen za 10,- za 1m3,aby se rychle vyčistil les a znemožnilo se také dalšímu šíření kůrovce.

Tak jestli bydlíte někde na venkově, nebo máte možnost získat dřevo tímto způsobem, možná stojí za to vyzkoušet.

3D tisk potravin, budoucnost lidstva?

3D tisk potravin, budoucnost lidstva?

V dnešní době žije na naší planetě přes 7 miliard lidí. Proto se nabízí velmi jednoduchá otázka, je možné uživit nás všechny? Pokud ano, jak? A odpověď na tyto otázky je velmi překvapivá. 3D tisk.
Masný pokrm s přílohou
3D tisk za pomocí 3D tiskáren je vlastně normální tisk, akorát je přidán další, třetí rozměr. Tisknout můžeme z mnoha materiálů, hlavním však stále zůstává plast a jeho různé varianty. Speciálním případem filamentu, materiálu ve tvaru strun navinutého na kotouč, jsou i různé směsi plastu a dřeva, popřípadě plastu a kovu. V obou případech je tisk jiný, neboť je potřebná jiná teplota k dosažení efektu roztavení daného filamentu. V případě platu je potřebná teplota nejnižší, zatímco směs plastu a kovu potřebuje teplotu k roztavení a desítek stupňů vyšší. Dále je potřebná na každý filament i jiná tryska, trysky s menším průměrem se používají pro filamenty pouze na bázi plastu, zatímco trysky s širším průměrem jsou používány hlavně pro směsné filamenty, které by se svými většími částicemi neprošli užší tryskou.
Vytisknutá 3D lodička
Technika 3D tisku však v poslední době zažívá revoluci. K slovu se totiž dostávají tiskárny, které dokáží tisknout i organické substance, tedy i různé potraviny. Fungují na jednoduchém principu. Místo filamentu se připraví speciální tekutá substance, která je připravená pro danou potravinu. Ta po velmi rychlém zahřátí a následném vychladnutí ztuhne a voilà, potravina je na světě. Tento způsob přípravy potravin se však stále nachází v plenkách.
Tato technologie má však zatím spoustu much. Jednou z těch hlavních je fakt, že substance pro tvorbu potraviny musí být tekutá, což představuje nevýhodu, hlavně pro manipulaci s ní. Na druhou stranu zde existuje výhoda toho, že se daná substance dá velmi nenákladně a lehce připravit. Dále je zde pak velká spotřeba energie, kterou bohužel nevynahradí ani připravené jídlo.
Tato nová technologie by mohla znamenat, že potravinový nedostatek již nebude budoucí problém lidstva. V ideálním světě by každá rodina měla doma svou vlastní 3D tiskárnu a do obchodu by chodila kupovat pouze substance jako náplň pro vlastní 3D tiskárnu. Takto by byl velmi efektivně a nenákladně vyřešen budoucí velký problém lidstva.