Bydlíte na venkově, nebo ve městě? Někdo nedá dopustit na město a někdo zase na venkov. Venkov je ale úžasné místo k bydlení a rekreaci. Přírodu, klid a čisté prostředí jen tak ve městě nenajdete, možná tak ještě v odlehlých místech, anebo v parcích. Posledních nevím kolik let začala vlna stěhování z města na vesnice a venkov. Bydlíme na vesnici hned u lesa ,a čas od času máme ve schránce obyčejný bílý leták zájemců o dům a bydlení. Zoufalá snaha utéct odněkud z města dokládá i nabízená vysoká finanční částka připravená ke koupi. Dokonce i jednou osobně se přišel jeden zájemce informovat. Jestli tak obcházel celou vesnici, tak to musel mít náročné.

život na venkově

A na venkově jako všude jinde v obydlích musíme za chladných měsíců udržovat teplo .Způsobů vytápění je vícero, ale specialita právě venkova je topení pevným palivem v kotli. Oblíbené a finančně výhodné je hlavně dřevní palivo různých forem. Dřevo je možné si nechat objednat a dovést až domů od dřevařských firem a soukromníků. Na výběr máme různé druhy stromů: měkké(jehličnany, olše, topol),a tvrdé:(buk, dub, javor, habr, jasan, akát). Tvrdé dřevo na rozdíl od měkkého má větší výhřevnost, déle hoří ,ale je dražší.

Ceny se počítají od 1m3 (prm, prms),tj. prostorový metr 1x1x1m,nebo paleta a koš. Štípané dřevo nebo polena různých délek(20cm-1m),se urovnají nebo sypou do 1m3.Dále je možné objednat buď samostatně nebo mix syrové dřevo tvrdé od 750,- výše za 1m3,měkké od 600,- výše za 1m3.Polosuché a suché dřevo je pak ještě o něco dražší. Pokud si zpracováváme dřevo sami vlastními silami a prostředky, můžeme si objednat větší kusy dřeva, nebo přímo celé stromy, klády, tzv. klaďáky. Je to jeden z výhodných způsobů objednání paliva na topení. Některé firmy nabízí i něco navíc, jako pytlované měkké a tvrdé dřevo ,brikety, zbytky z výroby- třísky, odkory-odřezky smrků. Cena dopravy je při větším odběru zdarma, nebo se počítá určitá finanční částka za každý ujetý km.

Venkovská krajina je bohatá na lesy, a tam je možné najít bohatství veškerého dřeva na vytápění, do krbu, nebo na oheň. Lesy ČR umožní tzv. samovýrobu pro všechny, kteří dřevo potřebují  a požádají o to. Můžeme si koupit dřevo svozené-nachystané, nebo si vybrat suché stromy v lese a zpracovat je. Prodej dřeva je řádně sepsán smlouvou mezi kupujícím a prodávajícím. Prodávající je zástupce Lesů ČR, což je většinou místní polesný-hajný.

topení dřevem

Dřevo si objednáme a koupíme, a zpracování je už na nás. Někdy z dobré vůle hajného získáme menší nebo větší množství dřeva i zdarma, což je velká finanční úleva, když si spočítáme, že na celou zimu potřebujeme minimálně 10 až 13 m3 dřeva. Zpracování např. habru tvrdého dřeva stojí jen 450,- za 1m3,a to je myslím cena, která se jen tak nevidí. Správa Krkonošského národního parku-KRNAP, nabízela na jaře r.2019 poničené stromy k prodeji dokonce jen za 10,- za 1m3,aby se rychle vyčistil les a znemožnilo se také dalšímu šíření kůrovce.

Tak jestli bydlíte někde na venkově, nebo máte možnost získat dřevo tímto způsobem, možná stojí za to vyzkoušet.