V dnešní době žije na naší planetě přes 7 miliard lidí. Proto se nabízí velmi jednoduchá otázka, je možné uživit nás všechny? Pokud ano, jak? A odpověď na tyto otázky je velmi překvapivá. 3D tisk.
Masný pokrm s přílohou
3D tisk za pomocí 3D tiskáren je vlastně normální tisk, akorát je přidán další, třetí rozměr. Tisknout můžeme z mnoha materiálů, hlavním však stále zůstává plast a jeho různé varianty. Speciálním případem filamentu, materiálu ve tvaru strun navinutého na kotouč, jsou i různé směsi plastu a dřeva, popřípadě plastu a kovu. V obou případech je tisk jiný, neboť je potřebná jiná teplota k dosažení efektu roztavení daného filamentu. V případě platu je potřebná teplota nejnižší, zatímco směs plastu a kovu potřebuje teplotu k roztavení a desítek stupňů vyšší. Dále je potřebná na každý filament i jiná tryska, trysky s menším průměrem se používají pro filamenty pouze na bázi plastu, zatímco trysky s širším průměrem jsou používány hlavně pro směsné filamenty, které by se svými většími částicemi neprošli užší tryskou.
Vytisknutá 3D lodička
Technika 3D tisku však v poslední době zažívá revoluci. K slovu se totiž dostávají tiskárny, které dokáží tisknout i organické substance, tedy i různé potraviny. Fungují na jednoduchém principu. Místo filamentu se připraví speciální tekutá substance, která je připravená pro danou potravinu. Ta po velmi rychlém zahřátí a následném vychladnutí ztuhne a voilà, potravina je na světě. Tento způsob přípravy potravin se však stále nachází v plenkách.
Tato technologie má však zatím spoustu much. Jednou z těch hlavních je fakt, že substance pro tvorbu potraviny musí být tekutá, což představuje nevýhodu, hlavně pro manipulaci s ní. Na druhou stranu zde existuje výhoda toho, že se daná substance dá velmi nenákladně a lehce připravit. Dále je zde pak velká spotřeba energie, kterou bohužel nevynahradí ani připravené jídlo.
Tato nová technologie by mohla znamenat, že potravinový nedostatek již nebude budoucí problém lidstva. V ideálním světě by každá rodina měla doma svou vlastní 3D tiskárnu a do obchodu by chodila kupovat pouze substance jako náplň pro vlastní 3D tiskárnu. Takto by byl velmi efektivně a nenákladně vyřešen budoucí velký problém lidstva.