Bodové žárovky zná lidstvo již desítky let a jejich obliba se stabilně drží na vysoké úrovni vzhledem k jejich zásadní vlastnosti a tou je nenápadnost, elegantní vzhled a velmi široké rozpětí možností instalací do různých stropních nebo nástěnných podhledů. Ačkoli je jejich tvar docela nevzhledný, připomínající komolý kužel ruční baterky, po zabudování do panelu a podhledové konstrukce je viditelná pouze plochá kruhová část. Jsou to navíc světla směrová a lze je integrovat jako součást nábytku, např. ve vitrínách, při osvětlování určitých prostor v místnosti, čímž docílíme efektu intimnosti.halogenová bodová žárovka
V minulosti se k těmto účelům využívalo technologie halogenových žárovek. Byly výkonné a k těmto účelům postačovaly, jenže to mělo svá úskalí, jimiž byly jejich přednosti zastíněny:

Halogenové bodovky versus moderní LED diodové halogeny

Přehřívání halogenových žárovek – průchod elektřiny skrze žhavicí vlákno způsobuje vedlejší efekt – tvorbu tepelné energie. Přebytečné teplo se musí někam odvádět a to je právě úskalí halogenů. V důsledku přehřívání může dojít k požáru nebo poškození objímky a okolního nábytku.
LED halogen 50 W Lightpark – dnes jsou halogenové bodové žárovky nahrazovány LED diodovými. Jejich světelný výkon a barva světla předčí své předchůdce a navíc se nepřehřívají. Pracují na zcela odlišném principu, kdy se zahřívá pouze cívka uvnitř napájecího transformátoru, a ten lze také mnohdy aplikovat jako externí zdroj mimo samotné patice světelných zdrojů.rozsvícená halogenová žárovka
Velká spotřeba elektřiny – ta hraje významnou roli u starých typů halogenových žárovek. Většinou mají spotřebu mezi 30 a 75 watty a to je vzhledem k současným cenám elektrické energie poměrně značný odběr. Zmiňovanou 50 W žárovku můžete nahradit LED halogenem o příkonu pouhých 6 W, a to za stejných podmínek dosažení světelného toku, jaký vyzařují původní zdroje.