Pokud přemýšlíte o své kariéře, ať už jste na jejím začátku nebo někde uprostřed, nejspíš vás nepřekvapí, že kromě klasických parametrů vaší vysněné profese byste se měli zajímat i o svého zaměstnavatele.

Klasickými parametry myslíme primárně to, co vás zajímá ve chvíli, kdy se poohlížíte po novém zaměstnání. Jakou chci mít pracovní dobu – pravidelnou nebo střídat různé typy směn? Chci pracovat z domova nebo v kanceláři s dalšími lidmi? Kolik peněz si chci měsíčně vydělat? A co chci vlastně dělat? Jak chci, aby vypadal můj běžný pracovní den? Co mě v práci motivuje a co mi dělá radost? Tyto otázky bychom si měli vždy na začátku položit.
pracovní tým na poradě

Neméně důležitý je i dotaz, pro koho chci pracovat? Na pracovním trhu se dnes mnoho společností prezentuje jako solidní, mezinárodní, přátelské, otevřené, inovativní, moderní, nebo dokonce rodinné. Jak tedy mezi všemi těmi chvalozpěvy nalézt to pravé ořechové?

Primárně byste si měli položit otázku, zda chcete pracovat spíše v korporátním prostředí velkých firem nebo se spokojíte s malou společností se skromnějším počtem zaměstnanců. Jaký je mezi nimi rozdíl?
studium s pc

Korporátní společnost

·         Stabilní, poskytuje pocit jistoty – nemusíte se obávat, že zničehonic zavře nebo že vám nepřijde výplata

·         Velký počet zaměstnanců – můžete se zde cítit jako kapka v moři, ztraceni v davu dalších lidí, kde váš názor na věc nemá takovou váhu, protože v podstatě žijete v malém městě

·         Struktura společnosti – je zajímavé, že většina velkých firem má spoustu manažerů, různé řídící úrovně, představenstvo, jednatele, ředitele divizí apod. Kdo je ale skutečný šéf?

·         Kariérní růst – pokud vás láká představa profesního vývoje, je možné, že se v tomto typu společnosti budete mít neustále kam posouvat.

Malá společnost (např. start-upy, agentury)

·         Menší spolehlivost – nevíte, jak dlouho ještě bude společnost fungovat, kdo ji koupí, co s ní bude. Zejména u malých start-upů je velmi pravděpodobné, že se časem z finančních důvodů podřídí nějaké větší společnosti.

·         Individualita – je pravděpodobné, že zde naleznete své místo, budete mít svůj hlas a nejspíš bude i vyslyšen. Klade se důraz na práci v týmech ale i samostatné rozhodování.

·         Malé firmy si nehrají na manažery, kteří ve skutečnosti nikoho nevedou. Role zde nebývají tak striktně rozdělené a vládne uvolněnější atmosféra.

·         Není jisté, jestli kariérně porostete, ale s největší pravděpodobností se bude zvyšovat zajímavost projektů, na kterých budete pracovat a zkušeností, které vám přibydou.