Občas můžete narazit na článek o intimitě a přiložený dotazník, ve kterém je možné posoudit blízkost vašeho vztahu na stupnici od 1 do 10. Než dokončíte takový průzkum a dostanete depresi, protože se ukázalo, že váš vztah je jeden velký neúspěch, pamatujte: některé páry jsou šťastné, protože se cítí jako siamská dvojčata, jiné žijí jako dobří kamarádi, a přesto jiným stačí, že jsou někde uprostřed. Neexistuje žádná „správná“ blízkost ani „správná“ vzdálenost vhodná pro všechny páry.
pár se objímá
Odstup od partnera může samozřejmě znamenat červenou vlajku, která naznačuje, že vaše problémy jsou zametány pod koberec nebo že se jeden z lidí rozhodl emočně opustit vztah. Vzdálenost mezi sebou ale neznamená vždy, že váš stav jako pár je nejistý. Pokud máte malé děti, ve večerních hodinách oba jen sníte o tom, že spíte. Někdy je přežití jediným realistickým cílem. V takových okamžicích může být „řešením“ uvědomit si, že to není problém – bez ohledu na to, co říkají rodinní terapeuti.
Je důležité udržovat rovnováhu mezi samostatností a soudržností. Každý z nás má jinou potřebu blízkosti a vzdálenosti. Kromě toho, když se obáváme, že bychom se vzdálili od našeho partnera, automaticky „se za ním honíme“, což problém prohlubuje. Pokud pronásledujete partnera, který se odtahuje, poběží rychleji.
pár se drží za ruce
Závody a úniky jsou přirozené způsoby, jak se vypořádat se stresovými situacemi. Problém nastává pouze tehdy, pokud tento vzorec přetrvává a pronásledovatelé a stíhaní trpí. V takové situaci vyvolává chování jednoho z partnerů reakci a upevňuje chování druhého partnera. Samozřejmě je každý partner v různých situacích jednou sám pronásleduje a jednou je pronásledován. Hledaná osoba se může v manželství cítit nešťastná, ale raději ponechává tento stav spíše, než aby to řešil. Nejlépe pomáhá pronásledovateli vzdát se pronásledování a najít způsob, jak komunikovat s partnerem, který nebude nadále udržovat vzorec „pronásledovaný – unikající“.