Finanční a majetková situace v mnoha českých domácnostech není vůbec růžová. Pokud by se náš statistický úřad zeptal alespoň 1/3, tak by výsledky zjištění, jak se dnes u nás žije, bylo na pováženou.
Možná je na běžných účtech v bankách hodně uložených peněz, ale to se týká jen určité vrstvy lidí, kteří si dokážou, ale především mohou, ze svých příjmů peníze odkládat. Například na investice, na své stáří…
Je pravda, že mnoho domácností, i když mají v současnosti docela slušný příjem, tak stále více utrácí, než aby myslely na zadní vrátka. A často si dovolují pořizovat půjčkami takové věci, na které by si mohli časem postupně sami našetřit a tak se zbytečně nezadlužovat.
šetřící baterie na vodu

Rozumné, zodpovědné ženy-matky, starší i mladší, když postupem času vědí, jaký mají měsíční rozpočet, tak aby ho nepřekročily, snaží se ušetřit.  Hlavně na výdajích v domácnosti. Už jenom tím, že vaří, připravují svačiny a večeře, tak ušetří. Kupovat hotové jídlo nebo polotovary je dost drahé. Hledají způsob, jak ušetřit na základních výdajích – vodě a elektřině.
·         Začít šetřit vodou při sprchování úspornou sprchou,
·         při mytí a umývání nádobí se vyplatí koupit úsporné perlátory do vodních baterií
·         na vaření je ekonomicky výhodná indukční deska.
rodinný rozpočet
Energie v domácnosti se dá ušetřit i tak, že se zbytečně v místnostech nesvítí. A tam, kde je potřeba svítit stále, tak pořídit kvalitní úsporné žárovky. K tomuto přístupu šetření na výdajích se museli mnohé hospodyňky postupně „propracovat“. Snaží se například ušetřit tím, že si nevolají službu na úklid a žehlení, ale zvládají to sami. Hledají po internetu rady, jak uklízet bez chemie a přitom levně. A mnoho z nich ještě navíc si hledá nějakou brigádu (úklid, hlídání dětí apod.), protože každá koruna navíc určitě rodinnému rozpočtu pomůže. 
Žijeme v 21. století, ale ne všechny domácnosti si mohou dovolit ten luxus, že si zavolají úklidovou službu, službu na mytí oken nebo žehlení. Pořízení kvalitních výrobků, které v domácnosti ušetří nemalé finance, tak tyto investice do domácnosti se určitě oplatí, protože se několikanásobně vrátí.