Nechte si to vytisknout

V dnešní době už se vyrábí nejrůznějšími způsoby. Už dávno si nepřetváříme to, co je nám dáno přírodou, holýma rukama k obrazu svému, už dávno sázíme na daleko dokonalejší výrobní postupy. A je těžko odhadnout, kde tento vývoj skončí, skončí-li tedy vůbec. Protože doba, kdy bylo vrcholem dokonalosti opracovávání něčeho pazourkem, je už dávnou minulostí, s výrobou využívající pouze ruční nářadí už bychom si také nevystačili. A vrcholem pokroku už není vlastně ani strojová výroba někde v továrnách či dílnách. Dnes už totiž lidstvo umí k výrobě lecčeho využít třeba i trojrozměrný tisk.

kreslená tiskárna

Ano, dnes už si můžeme nechat výrobky, které potřebujeme, klidně i vytisknout. A tím pochopitelně nemyslím jenom dvojrozměrné obrázky, ale i trojrozměrné předměty. Už tu máme i 3D tiskárny, které dokážou věrně okopírovat jim předložený model a vyrobit nám dokonale kdeco, prototypy finálních výrobků počínaje a sériovou výrobou konče. S využitím trojrozměrného tisku si můžeme nechat vyrobit cokoliv, po čem zatoužíme, od různých propagačních a dekorativních předmětů až po třeba náhradní díly, jež nejsou k sehnání.

Stačí oslovit příslušnou firmu, jež se takovou výrobou zabývá, dodat jí model toho, co má vzniknout, případně využít služeb jejího konstruktéra, a dál se vlastně není třeba o nic starat. Protože se v takové tiskárně jednoduše nataví zvolený materiál a tento je tryskou vytlačován a ukládán po vrstvách na sebe tak dlouho, až nakonec spatří světlo světa vytoužený hotový výrobek.

nakreslená tiskárna

Je to něco v podstatě dokonalého. Protože se taková výroba obejde téměř bez odpadu a je ekologická, a přitom nám může poskytnout nespornou kvalitu, jíž by se jinak jen těžko dosahovalo.

A jaká je cena 3D tisku? Ta sice závisí na ceně materiálu, množství odvedené práce a čase, ale přesto se dá považovat za výhodnou. Jak hravě zjistíte i vy sami.