Horská turistika v sobě spojuje aktivní pohyb a dobrodružství při poznávání novým krajin. Je skvělá pro posílená fyzické i duševní kondice a v neposlední řadě jí může provozovat každý bez ohledu na věk či kondici. Výběr terénu je ale v takových případech klíčový. Zatímco rovná lesní cesta nabízí skvělou procházku i pro nadšence v pokročilejším věku, strmé stoupání na úpatí hor představuje náročnou túru pro zkušené turisty. Turistika představuje velmi rozmanitý sport, pokud jí tedy můžeme sportem nazvat. Není zapotřebí se za zajímavými toulkami vydávat hned tisíce kilometrů daleko, skvělé dobrodružství je možné zažít i v Čechám. I my máme hory a zajímavé kouty, které přímo lákají k prozkoumání. Samozřejmě pro nadšence je možné zvolit Alpy či Andy a vyzkoušet jednu z jejich proslulých ferrat. Při turistice je důležité nepřeceňovat síly a vybírat takový terén, který jste bez větších potíží schopni zdolat.

Sedící žena

Oblečení a výbava

Turistika je poměrně nenáročný sport, ovšem klade velký důraz na vybavení. Alespoň trekové boty představují absolutní základ, bez kterého do náročného terénu nevyrážejte. Skály a horské cesty jsou velmi nebezpečné a v obyčejných teniskách hrozí uklouznutí či posmeknutí nohy, které by nemuselo dopadnout dobře.

Muž na horách

Zapomeňte na těžké oblečení, které vás možná zahřeje, ale je v něm téměř nemožné udělat jakýkoliv pohyb. Raději sáhněte po speciálním funkčním oblečením, které je speciálně vyvinuté pro horskou turistiku. Zvolte více vrstev, díky kterým bude tělo možné lépe regulovat teplotu. Bavlněné oblečení je v tomto případě lepší nechat doma a místo toho zvolit syntetické. Důležitá je i svrchní vrstva, která by měla ochránit před nepřízní počasí. Mějte na paměti, že hory jsou nevyzpytatelné a nikdy nevíte, co vás zde může potkat. A v neposlední řadě nezapomeňte přibalit i několik párů ponožek navíc, jistě se budou hodit!