Vláknina je velmi důležitým komponentem naší stravy. Díky ní mohou naše střeva spolehlivě a správně fungovat. Přesto ještě spousta lidí nemá ve stravě tohoto zázraku dostatek. To jde ruku v ruce se špatnými stravovacími návyky, ve finále je pak výsledkem zácpa, nadýmání, pocit plnosti a další trávicí potíže. Jedná se o stav velmi nepřirozený, našemu zdraví neprospívající, proto je třeba ihned zakročit přidáním vlákniny. Jednou z nich je psyllium.

oats-8946_960_720

Psyllium https://www.nakliceno.cz/psyllium/, ovesná vláknina nebo botanicky jitrocel indický je rostlina velmi blízká našemu ovsu. Jednotlivá semena jsou obalena obaly, z nichž se získává přírodní a rozpustná vláknina, která má schopnost na sebe vázat vodu, čímž navozuje pocit sytosti. Průchodem naší trávicí soustavou nabobtná, takže je podpůrným prostředkem při hubnutí, ale navíc také umí regulovat trávení cukrů a tuků a je probiotikem – živinou střevní mikroflóry. Přispívá také k detoxikaci, protože urychluje likvidaci odpadních látek a toxinů.

bottle-4811425_960_720

Správnou funkci trávicí soustavy je každodenní vyprazdňování, přičemž závisí i na stavu stolice. Ta by měla být středně hnědá, mít jílovitou konzistenci a neměla by příliš zapáchat. Pokud je byť jediný z těchto znaků jinak, je čas zařadit psyllium do svého jídelníčku. Ten rychle zatočí se škodlivinami a toxiny, které tento stav způsobují. A vy se tak vyhnete dalším a mnohem horším problémům.

Řečeno bylo také to, že podporuje hubnutí. Samozřejmě, nic není jen tak, takže jej používáme jako podpůrný prostředek ke správnému jídelníčku a zvýšené pohybové aktivitě – nic nepřijde jen tak samo, musíte sami přispět svou troškou do mlýna a zvýšením příjmu vlákniny tento proces urychlit a podpořit. Ideální je konzumovat tuto vlákninu zhruba 30 minut před snídaní, protože nás zbaví hladu a nabobtnáním navodí pocit sytosti. Je třeba nezapomínat na dodržování pitného režimu, což znamená, že za den musíme vypít 2 litry tekutin (nejlépe čisté vody). Při nedostatku tekutin by totiž psyllium mohlo naopak způsobit zácpu (váže na sebe přece vodu) a potíže s trávením.