Chcete zhubnout rychle, ale zároveň zdravě? V tom případě budete muset upravit svůj jídelníček natolik, aby to bylo možné. Někdy je potřeba i pomoc zvenčí.

Zhubněte pomocí jídla

Hubnutí není většinou žádná velká legrace. Samozřejmě, pokud potřebujete ubrat na váze pár kilo do plavek, tak většinou postačí, když budete více sportovat, ale v případě, že chcete shodit desítky kilogramů, očekávejte běh na dlouhou trať. Když vak na této trati vydržíte, čeká vás sladká odměna. Nejenže se budete cítit mnohem lépe, a to jak fyzicky, tak i po psychické stránce, ale zároveň budete i zdravější. Už desítky let je známo, že příliš velká nadváha vede k celé řadě onemocnění. Mnohé z nich jsou navíc chronické, takže jejich vyléčení je velice obtížné, někdy zhola nemožné.

Detail brokolice

Všichni, kteří hodně váží, však nemusí být za všech okolností obézní. Můžete mít třeba silné svaly a mít v sobě jen minimum tuku. To je pozitivní. Proto není vhodné řídit se pouze pomocí váhy, ale spíše využít BMI kalkulačku, se kterou si snadno spočítáte svůj stav a zda máte zhubnout, nebo jste stále v pořádku. I tak se ale jedná pouze o nepřesný údaj, takže i toto berte s rezervou.

Dieta

Vysoké hodnoty BMI jsou ale takřka vždy špatně, takže když vám nevyjde nic lichotivého, je nejlepší automaticky zlepšit jídelníček. To znamená vyloučit prakticky všechny sladké potraviny a je vhodné omezit i příjem tuků. Jak cukry, tak i tuky jsou v jídlech přirozeně, a tudíž je nemusíte přidávat dále do pokrmů. Snažte se jíst co nejméně polotovarů a zařaďte do svého jídelníčku více zeleniny, respektive luštěnin. Nejenže zasytí, ale také dobře chutnají a obsahují celou řadu vitamínů a dalších prospěšných látek.

Hrozna

Nebojte se odborníka

Je pravdou, že podomácky vytvořená dieta ne vždy funguje. V případě, že to bude i váš případ, bude lepší vyhledat někoho erudovaného, kdo vám pomůže. Ideální je navštívit nejbližšího dietologa, případně konzultovat své problémy s výživovým poradcem. Oba vám rádi poradí, jak pokračovat dál. Nejprve vás samozřejmě vyšetří. Připravte se ale na to, že minimálně u výživového poradce nějakou tu korunu necháte. Většinou se však jedná o dobře investované peníze.