I když se to nedá přímo tvrdit, je jisté, že globální ekonomická situace je ohrožena. Jednoznačně to momentálně ukazují investoři, kteří se velmi intenzivně odklánějí od amerického energetického sektoru. Momentálně se cenné papíry amerických energetických firem dostaly do nejhoršího období za posledních 78 let. Tedy jsou v podstatě ve stejně hrozně situaci, jako tomu bylo po japonském útoku na Pearl Harbor.

ropná rafinerie

Od začátku roku 2020 klesla hodnota cenných papírů těchto firem o 15 procent. Na vinně je vysoká produkce a nízké ceny, což ovlivňuje hlavně výskyt a šíření koronaviru, i když akcie v tomto sektoru ztrácí dlouhodobě, nyní po šíření nákazy však na trzích zavládla velká nejistota. Tedy to se podepsalo i na indexu S&P 500, kde ztrácejí nejvíce právě od roku 1941. To bylo období vrcholu hospodářské krize a zároveň proběhlo bombardování amerického přístavu japonskou císařskou armádou, respektive jejím letectvem.

Podle zahraničních novin však za aktuální situaci mohou také z velké části velmi nízké ceny ropy. Kvůli wuchanskému viru se aktuálně pohybuje cena za barel kolem 56 dolarů, což je také pokles o patnáct procent od počátku letošního roku.

Ve Spojených státech se aktuálně také zemní plyn obchoduje o dva dolary níže za milion britských termálních jednotek. To znamená, že cena je na rekordně nízké hranici od dob, kdy se prodával zemní plyn za cenu 1,76 dolaru, tedy od roku 2015.
těžební věž

Nejen nákaza ovšem stojí za touto špatnou situací na trhu. Částečně si za tento stav mohou i těžaři, tvrdí média. Ropa a zemní plyn se totiž v USA těžily v posledním roce více a více, i přes to, že poptávka po těchto zdrojích spíše stagnovala.

Na začátku roku 2018 byly USA pozadu za ropnými vedoucími hráči na tomto trhu, protože těžily v uvozovkách pouze 9 milionů barelů ropy denně. Momentálně se místní produkce zvýšila až na 13 milionů barelů za den. Tím se sice staly Spojené státy největším těžařem na světě, nicméně investoři momentálně ukazují, že toto není to podstatné, a že není takové množství v podstatě třeba. Analytici se nyní obávají, že v tomto sektoru by se mohla ztratit velká řádka peněz, protože kromě koronaviru se po celém světě šíří další nákaza, a to nákaza touhou po nalezení alternativních zdrojů energie. Tato změna směru firmám zvyšuje náklady, což jednoznačně nutí investory měnit svůj cíl investic.