Čas, čas, čas. Kolikrát vyslovíme „nemám teď čas“, „nestíhám“, „později“ a podobné fráze. Mnoho vztahů se bortí právě z důvodu, že na sebe nemáme čas. Často se raději díváme do mobilů než do očí. Vše chceme hned, v hlavě máme přehršel informací. Zpomalte! Odložte mobil a podívejte se partnerovi do očí, poslouchejme se, usmívejme se na sebe. Než držet v ruce mobil držme raději partnerovu ruku. Často zapomínáme na ty drobné projevy lásky a sympatie, kterými je obyčejné pohlazení, objímání a milování. Pokud si řekneme, že na to nemám čas, zkusme se podívat pravdě do očí. Kolikrát denně věnujeme svůj dotek mobilnímu telefonu a kolik doteků věnujeme svému partnerovi či partnerce. Ve většině vztahů vyhraje mobil. Zkusme tedy partnerovi věnovat alespoň stejný počet dotyků.

ruku v ruce

Dalším problémem je špatná komunikace. Ano, většinou musíme řešit provozní věci, zda děti mají úkoly, co koupit tchýni k narozeninám. Ale zavzpomínejte, co jste si říkali nebo psali ve zprávách na začátku vašeho vztahu. Zpráva o tom, že se na svůj protějšek těšíte, jistě vykouzlí úsměv na rtu. A pravděpodobně mu bude jedno, jestli večeře bude teplá či studená. Zamyslete se, co bychom chtěli od svého protějšku slyšet a sami mu to řekneme. Odezva na sebe jistě nenechá dlouho čekat.

Sousta z nás po příchodu z práce automaticky pustí televizi, rádio nebo počítač. Vždyť je to jen kulisa. Často opravdu plně nevnímáme slova nebo obraz, ale stejně přijde okamžik, kdy nás informace zaujme a my zapomeneme na rozhovor s partnerem. Naučme se pouštět tyto přístroje pouze ve vymezeném čase. Zkusme si povídat jen tak bez šumu televize nebo rádia.
šťastný pár

Pokud to vázne i během společných intimních chvil, tak je důležité se připravit. Mobil vypneme nebo alespoň ztišíme, stejně tak necháme vypnutou televizi a rádio. Oblíbená hudba může naopak hodně pomoci. Píseň, při které jste spolu tančili, líbali se, či milovali, dokáže zázraky. K tomu společná koupel doplněná vonnými esencemi a krásný večer se jistě dostaví.

Po přechodu do ložnice zkusme okořenit zajetý stereotyp. Po nějaké době pravděpodobně víme, co a jak partnera nažhaví. Ale zkusme upustit uzdu fantazii, odhodit stud a překvapit sebe i protějšek něčím neobvyklým.