Připadá vám, že už vaše ratolesti ani nevnímají, co jim říkáte, odmlouvají vám, natož aby vás vůbec poslouchali? Vzdorují všemu, co se dá, jsou umanutí a mají vlastní hlavu? Možná se právě potýkáte s obdobím vzdoru nebo s první dětskou pubertou. Období vzdoru potká každé dítě, ovšem každého také třeba v různé intenzitě. Lze tomu, aby vzdor vygradoval až do záchvatů vzteku, vůbec nějakým způsobem předejít? Věřte nebo ne, opravdu to jde.
kluk na slámě
Jak tedy na to? Jakým kouzlem se můžete proměnit v trpělivého rodiče a jak si co nejlépe poradit se vzdorující a vztekajícím se dítětem?
o   Rozhodně byste neměli ve výchovných metodách a vašich požadavcích směrem k dítěti ustupovat a polevovat. To by vedlo jen k dalšímu odmlouvání a vzdorování.
o   Snažte se vašemu potomkovi ukázat a vysvětlit, že i s nepříjemnou situací se může lépe vyrovnat a vzít si z ní něco užitečného do budoucna.
o   Zachovejte, klid, pokud možno si udržte potřebný nadhled, a především buďte trpěliví.
o   Váš potomek by ve vás neměl vidět nepřítele.
o   Domluvte si dopředu postup, který nastane v případě, že vaše dítko zase začne odmlouvat, vztekat se nebo ztropí scénu – například zákaz pohádek, sladkostí apod.
o   Zachovejte klid, buďte důslední a neustupujte.
o   Dovolte dát vašemu potomkovi volný průchod jeho emocím.
Takovým to nepříjemným chvilkám můžete i předcházet:
o   Věnujte dítěti dostatečnou pozornost a péči.
o   Dodržujte každodenní pravidelný režim.
o   Dodržujte pravidla.
o   Vyhýbejte se krizovým situacím.
o   Dejte dítěti možnost výběru.
o   Netrestejte vašeho potomka, a to ani fyzicky, ani slovně.
smutná holčička
Dodržováním těchto rad se v budoucnu budete snáze společně dostávat z různých krizových situací a budete lépe vzdávat výbušnost vašich ratolestí. Heslo, že trpělivost přináší růže, platí v této oblasti dvojnásob a být trpělivý se tak rozhodně vyplatí.