Když padla v roce 1990 železná opona a republika se otevřela světu, potažmo západní Evropě, začali k nám proudit zahraniční investoři, kteří vycítili příležitost otevřeného odbytiště výrobků. Český trh doslova prahnul po zboží ze západu a jedny z prvních obchodů, které tu zaznamenaly obrovský boom, byly hobby markety. Je totiž známo, že Češi jsou národ tvořivých lidí, již po staletí se nám přezdívá „zlaté české ruce“ a kutilství navíc podporovalo socialistické státní zřízení, kdy lidé byli odkázáni svépomocí zhotovit doslova cokoli.

kladivo a hřebík

Dnes je sice trh podobnými výrobky přesycen a konkurence je v této oblasti obrovská, přesto v nás neutichá zájem vytvořit něco vlastními silami. Máme to v sobě zažité již od našich rodičů a prarodičů a dokážeme také projevit náležitou radost nad čímkoliv, co projde vlastníma rukama.

Hřebíky – zatloukání hřebíků je mužskou prověrkou šikovnosti. Většina žen se na své partnery obrací s prosbou: „Pověš mi obrázek“ a předpokládá, že za pár okamžiků již bude viset na stěně. A pokud se to obejde bez modřin a nadávek, pak je všechno v pořádku. Víte, že se hřebíky lépe zatloukají, když je potřete kuchyňským olejem? A pokud tlučete do zdi nebo do dřeva opravdu malé hřebíčky, snadno si je přidržíte plochým hřebenem nebo v malých kleštích. A rezavé hřebíky nebo vruty snáze vytáhnete, když je zakápnete petrolejem, anebo alespoň šroubovák nahřejete nad plamenem např. plynového sporáku.
nářadí a hřebík se šroubem

Hmoždinky – potřebujete vytáhnout ze zdi hmoždinku? Zkuste docela obyčejnou vývrtku na korkové zátky. Při vrtání otvorů na hmoždinky vždy používejte předvrtávací vrták, např. pro hmoždinky průměr 8 mm předvrtejte vrtákem průměr 6 mm. Otvor tak bývá přesnější a nestává se, že by se vydrolil a zvětšil.

Šrouby a vruty – tam, kde potřebujete po několika letech šroubové spoje nebo vruty demontovat, měli byste mít jistotu, že spoj nezrezaví, a že půjde snadno rozebrat. Tomu pomůžete grafitovým olejem (nebo jakýmkoli olejem smíchaným s jemným grafitovým práškem).

Dlaždičky – ty se při pokládání dobře řežou řezačkou s diamantovým hrotem, ale na přesnější nebo oblé tvary můžete použít flexku s kotoučem na kámen. A pokud do nich vrtáte otvory, nejprve místo zalepte kusem průhledné izolepy, pak hřebíkem nebo důlčíkem opatrně naklepněte důlek, aby se porušila glazura, a můžete vrtat i v místě blízko jejího okraje. Obkladačka rozhodně nepraskne.