Říkaly to už naše prababičky a před nimi jistě i jejich prababičky; pokud chcete dítě ukolébat, uklidnit nebo ujistit o vaší přítomnosti, je nejlepší mu začít zpívat. Mluvené slovo miminko nezaujme tolik, jako zpěv, melodie propojená se slovy. Příjemně se měnící vibrace vašeho hlasu, pokud si při  zpěvu vezmete miminko do náruče, nejlépe si ho přitisknete na holou pokožku, dítě ukolébají mnohem lépe a snadněji, než když k němu budete jenom mluvit.

·         Jako vaše maminky
Pamatujete si vy sami, jestli vám maminky zpívaly, když jste byli malí? Pokud jste byli miminka, nejspíš si to nebudete pamatovat, ale okolo věku tří let byste mohli mít první vzpomínky. Pamatujete si, jestli vám někdo zpíval? Pokud ne maminka, možná babička nebo teta? Buďte si jistí, že zpívání dětem je sice stále méně časté, ale jistojistě to je zaručený způsob, jak dítě uklidnit nebo je přivést na jiné myšlenky, když se třeba v noci vzbudí s noční můrou.

·         Nechat se unést hudbou
Nejnovější italská studie ukázala, že děti jsou více než jenom schopné pochopit hudbu a nechat se unést jejím rytmem, a to i děti mladší jednoho roku. Děti reagovaly na písně, které nebyly v jejich rodné řeči, a jejich rodič nebyli v zorném poli dětí, aby byl výsledek průzkumu jasný. Testovaly se takto děti mezi šestým a devátým měsícem. Když děti poslouchaly hudbu, byly klidné po průměrně devět minut. Když poslouchaly mluvené slovo, začaly v průměru plakat po čtyřech minutách.

·         Když zpívají matky
Dokonce když matky samy zpívaly svým potomkům v jejich rodné řeči anebo na ně mluvily, lepší výsledky měl zpěv. Kdykoli dítě začalo plakat a matka začala zpívat uklidňující ukolébavku v rodné řeči dítěte, pláč se zastavil a děti byly klidné.

Doporučení profesionálů
Nejlepší je zpívat dítěti nějakou klidnou a jednoduchou melodii. Dítě se učí tradici a je dobré takto kontrolovat dětské emoce.