Ostré letní slunce je příjemné leda tak v přírodě, kde se můžete zaclonit stínem stromů, nebo u bazénu či koupaliště, když dobře víte, že máte chladnou vodu na dosah. Vystavit se slunci v rozumné míře je pro naše zdraví dokonce nezbytné kvůli tvorbě vitamínu D, jehož mají naše těla v zimních měsících spíš deficit. Ovšem při odpočinku na terase, nebo v restauraci s letní předzahrádkou není slunce vítaným hostem.

obchodní markýza

K zajištění ochrany před nežádoucím průnikem slunečních paprsků slouží stínící technika v mnoha typech provedení, od žaluzií, rolet, až po pergoly a markýzy. Obrovský boom zažívaly v 90. letech vnitřní žaluzie, vlna zájmu se postupně přesouvala na vnější stínící techniku, do popředí se dostaly pergoly a v posledních letech si oblibu získávají i markýzy.

stará kavárna

Dnešní markýzy jsou jiné, než jaké bývaly před třiceti lety

S markýzou jste se mohli setkávat před vitrínami obchodů, byly často omšelé, z pruhované bavlněné látky, někdy spíš hyzdily, než aby zákazníka přilákaly. Technologický vývoj vnějších rolet a markýz se však nezastavil a lidé objevují nová kouzla, která konstruktéři a specialisté na stínící techniku vytváří.

Zvolit vhodnou látku a typ konstrukce včetně ovládacího mechanismu dnes představuje snadnou úlohu i pro ženy. Těm obvykle muži svěřují tento krok, ženy jsou totiž citlivější na harmonii – sladění praktičnosti, funkčnosti a vzhledu do jednoho celku. První úkol, který naše křehká stvoření podstupují, je výběr látky. Ta nesmí zcela zatemnit vnitřní část domu a zároveň by měla sluneční paprsky odrážet. Zpravidla se přikláníme ke světlejším tónům barev a nemusí to být vždy pruhované vžité vzory. Na trhu jsou desítky jednobarevných látek odolných proti povětrnostním vlivům, které jsou zároveň dobře omyvatelné a vodu odpuzující.

žluté stínidlo

Markýzy prodělaly v poslední době řadu technologických změn

Muže pak bude zajímat spíš technická specifikace: Jak se mezi sebou liší konstrukce markýz s nosným profilem nebo bez nosného profilu, jak vypadají kazetové markýzy, jak pracuje elektromotor výsuvu, zda má markýza k dispozici čidla pro automatické zasouvání, která zajišťují ochranu vůči vibracím za větru a deště, atd. A také, jakým způsobem se markýzy kotví do nosné konstrukce – tedy do domovního zdiva. A to může být velice různorodé.

Technická stránka je rozhodně stejně důležitá jako ta estetická, ovšem moderní markýzy vás dokážou přesvědčit o tom, že se jedná o funkční výrobky, které vám budou přinášet jen radost a užitek.