Historie
Jedná se o beze sporu jeden z nejslavnějších vytrvalostních závodů světa. První ročník začal v roce 1979 a jezdil se z Paříže (Francie) do Dakaru (Senegal). Tuto trasu jel v letech 1979 až 1991, 1993, 1998 a 2001 s menšími či většími úpravami, ale vždy se startem Paříž a cílem Dakar. Proběhlo i několik ročníků, kdy byl cílem jen Dakar, a startovní místo se měnilo. V roce 2009 se kvůli bezpečnosti přesunul do Jižní Ameriky, kde probíhal až do letošního roku 2019.
 dakar auto v poušti
Současnost
 V roce 2020 je konán v Saudské Arábii, kde začne 5. ledna na pobřeží Rudého moře v Džiddě. Závodníky čeká celkem 9 000 km na 12 etap. Nejprve se pojede na kamenitých horských cestách, kdy se závodníci poté dostanou na poušťRub al-Chálí (4. největší na světě), které má duny vysoké až 250 m. Konec závodu je stanoven na 17. ledna nedaleko Rijádu v městě Al-Kiddija, kde bude velké zábavní vyžití. Nejedná se jen o jednorázovou akci, protože je již domluveno pořádání celkem pěti ročníků. Což dohodli pořadatelé se saúdskou vládou. Přitom se nevylučuje možnost, že by trasa příštích ročníků mohla zamířit do sousedních států. Přesun závodu na nové místo se spekuloval již při letošním ročníku.
 
Přesun z Jižní Ameriky
Během úspěšných let tohoto závodu se změnila ekonomická a politická situace ve vybraných jihoamerických státech. Tam kde byly závody dříve vládami vítané, jsou dnes odmítané. Přitom dříve se jeden závod rozprostíral až na území třech jihoamerických států. Letos se však jel už jen na území jednoho. Jižní Amerika byla zvolena kvůli bezpečnosti, protože v roce 2008 byl v Mauretánii celý závod zrušen den před startem kvůli nebezpečí teroristických útoků.
 helikoptéra v poušti
Úspěchy Čechů
Mezi největší úspěchy Čechů patří Karel Loprais, který se svým kamiónem byl dvakrát třetí, čtyřikrát druhý a dokonce šestkrát první. Mimoto dostal v roce 2017 státní vyznamenání. Posledním úspěšným Čechem v tomto závodu je Josef Macháček, který vyhrál na čtyřkolce v roce 2009.